את לא כמו כולן

אז החלטת שמספיק ודי. ומה עכשיו?

בפגישתי עם רחלי ,ווידאתי אתה כמובן שהיא שלמה עם ההחלטה ובטוחה בעצמה.

הבהרתי לה כי הדרך לא תהיה קלה, וחשוב לי לומר לה זאת מראש. רחלי הבינה אבל מבחינתה, כך הסבירה, המצב היום קשה ובלתי נסבל והיא מוכנה לשלם את המחיר שבדרך.

רחלי, בשנות השלושים לחייה, אם לשלושה, הגיעה אלי לאחר חווית נישואים לא פשוטה, רחלי הייתה נסערת והרבתה לבכות במהלך הפגישה.

לאחר שנרגעה במקצת, סיפרה לי את שלל העצות שקיבלה “על הדרך” מכל הקרובים והסובבים. כשהעצה השכיחה ביותר הייתה: “הקדימי לפתוח תיק בבית משפט לענייני משפחה  בטרם ייפתח תיק בבית הדין הרבני”.

כשגוללה בפני רחלי את מסכת חייה ומעיון בעובדות התיק התברר לי שיש לפעול בדרך שונה ופחות “מקובלת” והצעתי לה שאת תביעותיה הכרוכות המכסות את כל האספקטים הנובעים מהגירושים אנו נגיש בבית הדין הרבני.

“מה?????” רחלי הזדעקה לשמע הרעיון המופרך שהעליתי, “אבל אמרו לי שנשים צריכות ללכת לבית המשפט”, “מה פתאום לבית הדין רבני?”, “את בטוחה במה שאת אומרת?”

רחלי לא סתם נבהלה מהדרך שבה הצעתי לנקוט…..

רחלי סיפרה לי שהעצה השכיחה ביותר שקיבלה הייתה: “הקדימי לפתוח תיק בבית משפט לענייני משפחה  בטרם ייפתח תיק בבית הדין הרבני“.

בין קודש לחול                                 

בתי הדין הרבניים בישראל הם בני סמכות ייחודית לדון בנושאים של גירושין ונישואין בין בני זוג יהודים. בתי הדין הרבניים מחזיקים בסמכות מקבילה לבתי המשפט לענייני משפחה לדון בנושאים אשר נכרכים לתביעת גירושין, כגון ענייני רכוש, משמורת, מזונות אישה והסדרי ראייה. עד לפני כמה שנים ההנחה הגורפת הייתה כי לאישה כדאי ואף רצוי שתגיש את תביעותיה במסגרת הליך הגירושין אך ורק בבית המשפט למשפחה, שכן זה ידוע כביכול בעדיפותו לנשים, בעוד שבית הדין, לכאורה תומך בגברים. לאחרונה עם עלייתו לאקרנים של הסרט “גט” התחזקה הנחה זו בקרב כלל הציבור. בשל כך המושג “מרוץ הסמכויות”* מוכר מקרוב לכל מי שעבר הליך גירושין בישראל –”החשש” התמידי הוא שבן/בת הזוג יקדים אותך,בהגשת התביעה לערכאה מסוימת ובכך תישלל ממך הזכות לפנות לערכאה שלה ייחלת.

לצאת מהקופסה

אולם השיקול אילו תביעות יש להגיש והיכן, חייב להיות עמוק יסודי וייחודי עבור כל מקרה, יש להיזהר שלא לפעול על פי סטיגמות כאלו ואחרות או להתרשם מ”סיפור של חברה” ועורך דין מיומן ומקצועי ובמיוחד בעל ניסיון יידע לא להתרשם משיטת “העדר”. ישנם עורכי דין אשר “מגדילים” לעשות ומלחיצים את הלקוח/ה להגיש את התביעה ו”מהר!” על מנת “לקנות סמכות”, זהו דבר שגוי מיסודו שכן פתיחת הליך גירושין וכל הכרוך בכך חייב להיעשות בצורה עדינה ושקולה מאחר והנפשות הפועלות נמצאות כבר ממילא בסערת רגשות ואין טעם להוסיף על כך. יש מקרים שיש לשקול הרמת טלפון לצד השני ולהציע לו לבוא לפגישת גישור ופעמים רבות ניתן למנוע מהצדדים ובעיקר מילדיהם את סיר הלחץ של בתי המשפט ובתי הדין. יש לזכור כי בתיקי משפחה הדברים אינם תמיד שחור או לבן מה גם שבדיני נפשות אנו עוסקים ולכן  צריכים להשתמש בהרבה יצירתיות מחשבה, מעוף וחזון.

עד לפני כמה שנים ההנחה הגורפת הייתה כי לאישה כדאי ואף רצוי שתגיש את תביעותיה במסגרת הליך הגירושין אך ורק בבית המשפט למשפחה, שכן זה ידוע כביכול בעדיפותו לנשים, בעוד שבית הדין, לכאורה תומך בגברים.

ואם כבר הנחות… הרי שבשנים האחרונות דווקא בתי הדין הרבניים, על אף הביקורת הרבה הנשמעת עליהם (ואולי בגללה), הם אלו שהוכיחו מגמה נאורה ומתקדמת יותר עד כדי שהמושג “מרוץ הסמכויות” החל לאבד ממשקלו. חשוב לומר כי הן לבתי המשפט והן לבתי הדין ישנם הכלים לפתור סכסוכים בצורה יעילה בין בני זוג, החכמה היא לדעת כיצד לגשת לדברים, רצוי עם מומחה בעניין.

יש דין ויש דיין

הסברתי לרחלי את השיקולים בהגשת התביעה שלה דווקא לבית הדין הרבני, היא התרצתה ואף הודתה  שהיא מופתעת מכיוון המחשבה.

ומה קרה בסוף?

בדיון אחד בפני דיין נעים הליכות וחכם ביותר הסתיים התיק ובאותו יום היה גט, הצדדים יצאו עם הסכם גירושים ביד ולשמחתה של רחלי לא היה קץ, אין ספק שהצלתי אותה ואת ילדיה ממסכת ארוכה הרבה יותר על ידי כך שהפעלתי שיקול דעת ענייני ומקורי.

עו”ד הילה שריג ממשרד עו”ד אריאל שריג ושות’ 0548182788   

(*מרוץ הסמכויות – על פי החוק, שתי ערכאות אינן יכולות לדון בו זמנית באותו הנושא ולכן הקדימות בהגשת תביעה לערכאה ספציפית תשלול (על פי רוב) הגשת אותה התביעה לערכאה המקבילה, והערכאה הראשונה לה הוגשה התביעה קונה את סמכותה הייחודית לדון בתביעה. עניין משפטי זה זכה לכינוי “מירוץ הסמכויות”)

 

 

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn